آژانس تبلیغاتی آدورا
بالا

بلاگ

سئو به ساده ترین زبان ممکن

هدف از نوشتن این مقاله معرفی بایدها و نباید های اولیه سئو برای وبسایت ها می باشد.

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو که با زبان انگلیسی (Search Engine Optimizing SEO) نامیده میشود، به انجام راهکارهایی گفته می شود که با استفاده از آنها تعامل بین موتورهای جستجو و وبسایت را روان تر و به اصطلاح بهینه سازی می کند.

سعی می کنم تمام محتوای مقاله را همانطور که در عنوان نوشتم، به ساده ترین زبان ممکن بیان کنم.

به علت رقابت بالا در بین کسب و کارها، حضور در رده های بالای نتایج جستجوی موتورهای جستجو (می توانیم از این به بعد با اسم بردن از گوگل مقاله را ادامه دهیم) برای بهتر دیده شدن، اهمیت بسیار بالایی دارد. به بحث تبلیغات گوگل ادز و قرار گرفتن در رده های اول به عنوان آگهی و با پرداخت هزینه وارد نمی شویم. مبحث اصلی ما رعایت برخی اصول اولیه برای کمک به گوگل برای شناختن ما، و دریافت کمک از گوگل برای شناساندن ما به مخاطبان است.

گفته می شود که 93% از کاربران و جستجو کنندگان در گوگل هیچ وقت به صفحات بعد از اولین صفحه نتایج جستجو مراجعه نمی کنند! اینکه چقدر این عدد واقعی است مشخص نیست، اما حدود آن کاملا حقیقت است. شاید برای کسب و کارها تا حدودی ترسناک به نظر برسد که اگر در صفحه اول نباشند، حدود بیش از 90% جستجو کنندگان آنها را پیدا نمی کنند. ولی با رعایت اصول اولیه که در این مقاله خواهید خواند، می توانید این نگرانی را تا حد زیادی کاهش دهید.

با انجام این باید ها و پرهیز از نباید ها گوگل را عاشق سایت خود کنید

گوگل چه چیزی از سایت شما را دوست دارد؟

جدا از تمام  مسائل فنی و کلمات انگلیسی و اصطلاحات رایج که دوست داریم به کار ببریم، مهمترین مسئله برای گوگل این است که سایت شما چقدر می تواند برای کاربران شما خوب باشد!

مسئله را این طور ببینیم که ما به عنوان یک کاربر هر سوالی که داریم از گوگل می پرسیم و گوگل مجموعه ای از سایت هایی که مطالب مرتبط با جستجوی شما را داشته باشد، نمایش می دهد. اگر این سایت ها خوب نباشند (خوب نبودن از نظر گوگل، ترک سریع سایت، مراجعه به دیگر نتایج، داشتن اسکریپت های مخرب، ریسپانسو نبودن سایت و … موارد ریز و درشت مشابه دیگر است) شما اطمینان خود نسبت به گوگل را از دست می دهید. و طبیعتا دنبال راه حل های دیگر، تغییر مرتب کلمات جستجو، یا حتی استفاده کمتر از گوگل خواهید رفت. که این برای گوگل که تمام درآمد و فعالیت خود را از کارکرد کاربران به دست می آورد، اتفاق بسیار بدی است.

پس همیشه باید سعی کنیم که با جلب رضایت کاربران و تامین محتوای مورد نیاز آنها، همراه با رعایت استانداردهای  رایج در کد نویسی سایت، کاری کنیم که دل گوگل را به دست بیاوریم.

گوگل سایت هایی را دوست دارد که به طور واضح با کاربران تعامل کند، در موبایل به خوبی نمایش داده شود، صفحات حجیم نداشته باشد، لینک های درست و شاخه بندی شده بین صفحات داشته باشد، از سایت های (معتبر) دیگر لینک داشته باشد و از همه مهمتر، محتوای مناسب و درست در ارتباط با موضوع سایت داشته باشد.

تعامل واضح و کاربرد راحت سایت (user friendly)

به جز گوگل، کاربران نیز دوست دارند و ترجیح می دهند در یک وبسایت به راحتی به محتوای مورد نظر خود دست پیدا کنند. بسته به نحوه ورود آنها به سایت که می تواند با ورود مستقیم از طریق آدرس، لینک از سایت های دیگر، جستجو و … کاربر می خواهد بدون اتلاف وقت، بتواند اطلاعات مورد نیاز را از سایت کسب کند و سپس در صورت نیاز به مطالعه یا دیدن بخش های دیگر بپردازد. بنابراین دسترسی راحت و واضح، منو navigation آسان، با طبقه بندی ها و لینک های درست، در جای مناسب، بدون استفاده از افکت ها و کارهای خارق العاده (خدا رو شکر دیگه فلش استفاده نمیشه) نه تنها منجر به دعای خیر کاربر می شود، بلکه جزو باید های یک وبسایت است.

استفاده از breadcrumb مناسب و راحت در جایی مناسب از سایت نیز از مهمترین کمک هایی است که به کاربر برای گشت و گذار در سایت می شود کرد.

بهترین راه برای بوجود آوردن یک تجربه خوب و مفید برای کاربر، استفاده از تجربه کاربری  (User Experience - UX) مناسب است. که به معنی چیدمان صحیح و راحت سازی دسترسی به منو ها و بخش های مختلف سایت است.

ساده ترین روش برای این کار بررسی سایت های خوب و معتبر و نمون برداری از بخش بندی ها و دسترسی های آنهاست.

نمایش و دسترسی راحت برای موبایل (mobile friendly)

از ابتدای سال 2018 تاکید گوگل برای پرداختن به سایت هایی که روی دستگاه های موبایل دسترسی مناسبی داشته باشند و به اصطلاح نسخه موبایل داشته باشند، اوج گرفت. در حال حاضر اولیت گوگل حتی در جستجوهای دسکتاپ نیز به سمت سایت هایی است که نسخه موبایل داشته باشند و روی دستگاه ها نیز یک اصل حساب می شود.

با اجرای واکنشگرا (responsive) سایت، می توانید به راحتی به سایت خود نسخه موبایل و تبلت اضافه کنید و این امکان فوق العاده را به کاربران خود بدهید که در دستگاه ها و حتی نمایشگرهای مختلف، امکان مشاهده محتوای مناسب را داشته باشند.

تغییر اندازه فونت ها، تصاویر، حذف نوشته ها، بخش ها و تصاویر غیر ضروری، و استفاده از تصاویر کوچکتر با حجم مناسب در موبایل می تواند سایت شما را mobile friendly کند، و به گوگل نشان دهد که شما به کاربر خود احترام می گذارید.

تولید محتوا با نگارش درست مهمترین کار شماست

همانطور که تا اینجا توضیح دادم، سئو مجموعه ای کارهای مختلف است که مواردی خیلی بیشتر از توضیحات ارائه شده را نیز در بر دارد. اما قرار بر این بود که از پیچیدگی بپرهیزم و به ساده ترین زبان ممکن تجربیات و دانش خودم را انتقال بدم.

بعد از بررسی چند اصل اولیه که جزو باید های یک سایت از نظر گوگل است، می رسیم به اصلی ترین مورد یعنی محتوا. با وجود محتوای درست و کلمات کلیدی مرتبط به کسب و کار شماست که گوگل متوجه می شود شما در چه زمینه ای فعالیت می کنید.  حال با رعایت چند اصل بسیار مهم محتوای مورد نظر را بهینه می کنیم که هم کاربر راضی باشد، هم گوگل، و در نهایت خودمان به عنوان صاحب کسب و کار یا مسئول سئو سایت.

درج اسم، عنوان کسب و کار(سایت) و توضیح مختصر و مفید سایت با درج چند کلمه کلیدی در بخش عنوان سایت (title)، یعنی جایی که روی نمایشگر، در بخش تب ها صفحه نمایش داده می شود، قدرت و تاثیر خارق العاده ای دارد.

برای مثال، عنوان سایت خودمان را بررسی می کنیم.  اسم سایت - خدمات اصلی ما با کلمات کلیدی مناسب:

"گروه تبلیغاتی آدورا - طراحی وبسایت، خدمات سئو، دیجیتال مارکتینگ، طراحی گرافیک و چاپ"

در نظر داشته باشید که محتوای موجود در عنوان سایت (یا هر صفحه از سایت) زمانی اهمیت پیدا می کند و تاثیر گذار می شود، که از محتوا و کلمات کلیدی آن در متن سایت نیز استفاده شده باشد.
استفاده از چندین کلمه کلیدی قدرتمند بدون اینکه از آن در همان صفحه استفاده شده باشد، هیچ تاثیری بر نظر گوگل نخواهد داشت.
حالا اگر از کلمات کلیدی که در عنوان استفاده شده در بخش های مختلف صفحه درون تگ های heading استفاده شود، تقریبا معجزه شکل خواهد گرفت.

در نظر داشته باشید که کاربرد تگ های heading باید منطقی و کاربردی باشد. شما نمی توانید کل پاراگرف های خود را در heading بگذارید یا از از جملات بلند استفاده کنید و انتظار داشته باشید که تمام آنها در جستجو ها نتیجه بخش باشند.

مورد بسیار مهم دیگری که در مورد heading باید در نظر داشته باشید، این است که بهترین نتیجه را زمانی خواهید گرفت که سلسله مراتب آن را رعایت کنید. یعنی  حتما در هر صفحه h1 داشته باشید، و حواستان باشد که فقط 1 بار از آن استفاده کنید. h2، h3 تا h6 نیز به شما کمک می کنند تا عناوین مهم و کلمات کلیدی خود را به گوگل نشان دهید، فقط در نظر داشته باشید که در صفحه ای که برای مثال h2 ندارید، استفاده از h3، نتیجه چندانی نخواهد داشت. رعایت این اصل  و ترتیب آنها کمک شایان توجهی به شما خواهد کرد. در ضمن ترتیب استفاده آنها مهم نیست.

هر چقدر عدد h پایینتر باشد، از نظر گوگل اهمیتش بیشتر است. یعنی h2 مهمتر از h3 است.

پس از رعایت این اصول اولیه و کلیدی، در نظر داشته باشید که حتما و حتما در بخش معرفی خدمات، محصولات، صفحات آرشیو، و صفحات داخلی از آنها استفاده کنید چون حیاتی ترین بخش های عموم هر سایت هستند.
توصیه می کنم در صفحات آرشیو مانند فهرست اخبار، مقالات، خدمات، محصولات و صفحات مشابه، عنوان هر کدام از آیتم ها درون تگ های h2 یا h3 قرار بگیرند. و وقتی وارد صفحه آنها شدیم، همان عناوین در داخل h1 باشند.

در بحث تولید محتوا نیز در نظر داشته باشید که یکی از مهم ترین عوامل علاقه کاربران به سایت شما، و در پی آن علاقه گوگل به سایت شما محتوای خوب است. محتوایی که کپی نشده است و تکراری نیست، پاراگراف بندی دارد، دارای عنوان است، heading دارد، کلمات کلیدی مرتبط دارد می تواند به خوبی خود را در دل گوگل جای دهد.

شرح یک تجربه یکی از پرآوازه ترین و معتبرترین آژانس های تبلیغات و برندینگ در ایران، سایت خود را بدون رعایت اصول اولیه طراحی و اجرا کرده بود و علیرغم نوشتن محتوای نسبتا خوب و تخصصی، هیچ توجهی به استفاده از کلمات کلیدی و مرتبط با فعالیت خود نکرده بود. درخواست آنها از ما، این بود که حداقل با کلمات کلیدی منطقی مانند آژانس تبلیغاتی، شرکت تبلیغاتی و چند عبارت دیگر در صفحه اول گوگل نمایش داده شوند.
لازم به ذکر است که تا پیش از آن، حتی یک بار عبارت آژانس تبلیغاتی یا شرکت تبلیغاتی در کل محتوای سایت استفاده نشده بود!!!

پس از ایجاد تغییرات در کد ها و تنظیم heading ها، محتوای مربوط به معرفی، خدمات و حتی پروژه ها بهینه سازی شد، و چند محتوای مفید و کاربردی نیز برای آنها نوشته شد تا در صفحه نخست سایت و چند صفحه دیگر استفاده شود. کل این فعالیت ها در حدود 10 روز انجام شد و دقیقا پس از 1 ماه سایت در جستجوهای مرتبط به صفحه اول گوگل رسید. و در هفته هفتم به 3 نتیجه برتر در گوگل صعود کرد.
(البته در انتها به تشکر رسمی اکتفا کردند و پیش فاکتوری که تائید شده بود را هم پرداخت نکرده و اعلام کردند که در همکاری های بعدی جبران خواهند کرد!)

پس در نظر داشته باشید که محتوای مناسب که معرف کسب و کار شما باشد و در جای درست استفاده شود، شما را هر چه بیشتر به جایگاه مورد نظر شما نزدیک خواهد کرد.

از تصاویر بهینه سازی شده و عنوان دار استفاده کنید

حتما تصاویر را پیش از بارگزاری از نظر حجم و سایز بهینه کنید. بهتر است که نسخه های مختلفی برای موبایل و دسکتاپ داشته باشید. این کار با کدنویسی نیز امکان پذیر است و حتما احتیاجی به بارگزاری چند تصویر مختلف نیست.

حواستان به attribute های alt و title باشد، و حتما با کلمات کلیدی مهم که نشانگر عنوان تصویر (محصول، خبر، مقاله، معرف خود عکس و …) است آنها را پر کنید.

این امر به شما اجازه می دهد تا علاوه بر اینکه به کاربرد تعداد کلمات کلیدی سایت خود اضافه کرده اید، در بخش جستجوی تصاویر گوگل نیز دیده شوید.

داشتن بلاگ و نوشتن مقاله را دست کم نگیرید

این بخش شاید پر هزینه ترین بخش از کارهایی که اعلام کردم باشد. تولید محتوای حرفه ای توسط افراد حرفه ای با رعایت اصول و شناخت کسب و کار مرتبط انجام می شود و باید فعالیتی دائمی باشد. هر چقدر محتوا بیشتر باشد، تعداد کلمات کلیدی تحت پوشش شما بیشتر خواهد شد و نتایج جستجوی بیشتری از کاربران را به سمت شما ارجاع خواهد داد.

تولید محتوا یکی از حساس ترین و مهم ترین مسائلی است که برای بسیاری از کسب و کارها تبدیل به معضلی بزرگ شده است. ولی نگران نباشید، به خصوص اگر کسب و کار کوچک تری دارید و حتی محتوای شما، از نوعی نیست که بتوان برای آن مقالات مختلف نوشت و محصولات و خدمات شما برای شما کافی می باشد، با رعایت اصولی که در بالا عنوان شد، می توانید نتیجه دلخواه را از گوگل بگیرید. ولی اگر بلاگ یا مقالات خود را داشته باشید هم بسیار بهتر خواهد بود.

از چه خطاهایی بپرهیزیم تا گوگل ما را دوست داشته باشد!

چندین باید اولیه و اساسی را با هم مرور کردیم. موارد ی دیگر مانند گرفتن backlink، بودن در رپرتاژ آگهی ها، فعالیت و لینک بودن در شبکه های اجتماعی و … نیز وجود دارد که اهمیت بالایی دارند و به خصوص در صورتی که در کسب و کار شما دیگر رقبا بسیار جدی حضور داشته باشند و رقابتی تنگاتنگ با آنها داشته باشید. اما از این جا به بعد کاملا سئو وارد بحث کارشناسی و تخصصی می شود و جزو ساده ترین زبان ممکن قرار نمی گیرد.

در انتها به چند نباید مهم اشاره می کنم تا همراه با چند باید مهمی که عنوان شد، رعایت کنید و اجازه دهید که گوگل روابط عاشقانه اش را با شما ادامه دهد.

  • مطمئن باشید که گوگل همه چیز را می داند و یاد می گیرد. پس سعن نکنید گوگل را فریب دهید.
  • از کلمات کلیدی خود بیش از اندازه در همه جا، استفاده نکنید.
  • بیش از حد معقول از heading استفاده نکنید
  • مجموعه ای کلمات کلیدی و مهم را در یک گوشه از سایت خود قرار ندهید!
  • کلمات کلیدی خود را همرنگ زمینه سایت در جایی مخفی نکنید!!!
  • محتوای اصلی سایت خود را ار سایت های دیگر کپی نکنید
    • به طور معمول حتی اخبار و مقالاتی که در سایت ها ی مختلف به وفور مشاهده می شوند، در صورتی که اولین ارائه دهنده اصول را رعایت کرده باشد، به عنوان تولید کننده اصلی شناخته می شود و کپی کننده های دیگر، اعتبار کمتری از گوگل خواهند گرفت
  • سایت و عاقبت کسب و کار آنلاین خود را به دست شرکت ها یا افرادی که تبلیغ می کنند با 80.000 تومان، 100.000 تومان و ... سایت می سازند در صفحه اول گوگل شما را قرار می دهند و ... قرار ندهید. (خواهش می کنم!)
  • در عین حال هزینه های گزاف و غیر منطقی بابت سئو پرداخت نکنید بدون اینکه بدانید و مطلع باشید که چه نتیجه ای خواهید گرفت

سئو کردن سایت و رسیدن به رتبه های بالای گوگل، و ماندن در آن مستلزم کار و فعالیت همیشگی، بررسی رقبا و بهتر بودن از آنهاست

موارد نوشته شده، همانطور که در عنوان مقاله نیز گفتم، به ساده ترین زبان ممکن نوشته شده و موارد بدیهی و اولیه هر سایت است. به عنوان کسی که بیش از 10 سال در این زمینه فعالیت و تجربه داشته، مهمترین و اثربخش ترین موارد که اکثرا نادیده گرفته می شود را به صورت خلاصه جمع آوری کردم، تا شما هم بتوانید با رعایت آنها به رتبه های مورد نظر خود نزدیک شوید.
امیدوارم که کمکی هرچند اندک کرده باشم

در صورت نیاز به راهنمایی یا اعلام تجربیات یا نظرات خود از طریق لینکدین با من در ارتباط باشید، خوشحال میشم.